Osiyo taraqqiyot banki (OTB) O‘zbekistonda kichik va o‘rta biznesni (KO‘B) qo‘llab-quvvatlash va Markaziy Osiyo mamlakatida iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish uchun 100 million AQSh dollari miqdoridagi siyosati asosida kredit ajratishni ma’qulladi.
OTBning Kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish dasturi xususiy sektor boshchiligidagi iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish va ularning COVID-19 pandemiyasi sabab bo‘lgan kelajakdagi iqtisodiy zarbalarga chidamliligini oshirish uchun KO‘B korxonalari uchun ish muhitini mustahkamlashga yordam beradi. Bu dasturning ikkinchi kichik dasturi boʻlib, birinchi kichik dastur doirasida hukumat tomonidan amalga oshirilayotgan siyosat, tartibga solish va institutsional islohotlarga asoslanadi.
“Dastur OTBning Oʻzbekistondagi kichik va oʻrta biznesni doimiy qoʻllab-quvvatlashi bilan qoʻllab-quvvatlanadigan tizimli islohotlarni amalga oshirish imkonini beradi”, – dedi OTBning Markaziy va Gʻarbiy Osiyo boʻyicha Bosh direktori Evgeniy Jukov. “Mamlakatda davlat iqtisodiyotidan oqilona umumiy makroiqtisodiy mavqega ega bozor iqtisodiyotiga o‘tish bo‘yicha asosiy tarkibiy islohotlarni amalga oshirish davom etar ekan, KO‘B diversifikatsiyalangan iqtisodiy o‘sishni, hosildorlikni va qo‘shimcha qiymatga ega rasmiy bandlikni jadallashtirishda muhim rol o‘ynaydi”.
OTB dasturi Oʻzbekiston hukumatini KOʻB subʼyektlari duch keladigan moliyaviy manbalardan foydalanish boʻyicha duch keladigan asosiy muammolarni har tomonlama hal qilishda qoʻllab-quvvatlaydi. Bu qiyinchiliklar yuqori foiz stavkalari va yuqori garov talablari bilan banklar hukmronlik qiladigan moliya sektorida rivojlanishning turli bosqichlari uchun zarur bo’lgan turli xil moliya shakllaridan foydalanishning cheklanganligidan kelib chiqadi. Dastur biznes yuritish xarajatlarini oshiradigan va ayollar biznesiga nomutanosib ta’sir ko’rsatadigan tartibga solish va ma’muriy yuklarni engillashtirishga yordam beradi. Bu eksport mahsulotlari va bozorlarni diversifikatsiya qilish, shuningdek, raqamlashtirish orqali hosildorlikni oshirish orqali KO‘B sub’ektlarining savdo raqobatbardoshligini oshirishga yordam beradi. Shuningdek, bu, ayniqsa, ayollar va yoshlarning ish bilan ta’minlanishini yaxshilash uchun bozorga mos ko‘nikmalarni rivojlantirishga yordam beradi.
“Dastur doirasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar KO‘Bning o‘sishi va rasmiylashtirilishini rag‘batlantiradi va o‘z navbatida soliqqa tortish bazasini kengaytirish va ichki resurslarni safarbar qilishga yordam beradi”, — dedi OTB xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha bosh mutaxassisi Priyanka Soud.
O‘zbekiston OTBga 1995 yilda a’zo bo‘lgan. O‘shandan beri bank mamlakatga 10,8 milliard AQSh dollari miqdorida kreditlar, grantlar va texnik yordam ko‘rsatgan.
OTB Osiyo va Tinch okeani hududlarida oʻta qashshoqlikka barham berish boʻyicha saʼy-harakatlarini davom ettirar ekan, gullab-yashnayotgan, keng qamrovli, barqarorlikga erishish tarafdori. OTB 1966 yilda tashkil etilgan boʻlib, uning aʼzolari 68 ta davlat, shulardan 49 tasi mintaqada joylashgan.