OIIB O‘zbekistonning iqlimga mos o‘tish jarayonini qo‘llab-quvvatlash uchun moliya ajratdi
Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki (AIIB) O‘zbekistonning yashil, inklyuziv va barqaror iqtisodiyotga o‘tishini tezlashtirish uchun 250 million dollar moliya ajratishni ma’qullaganini bank Trend agentligiga ma’lum qildi.
OIIB mazkur tashabbus O‘zbekistonning iqlim barqarorligini oshirish va barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash yo‘lida muhim bosqich ekanligini ta’kidladi. Bu tashabbus «Yangi O‘zbekiston 2030» rivojlanish strategiyasi va milliy belgi qo‘yilgan hujjatlari (NDC) asosida amalga oshiriladi. Yangilangan NDC doirasida 2030 yilgacha yalpi ichki mahsulot (YaIM) birligiga nisbatan 2010 yil darajasiga nisbatan 35 foizga parnik gazlari chiqindilarini qisqartirish majburiyati olingan.
Dastur barqaror rivojlanishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan uchta o‘zaro bog‘liq ustunga asoslanadi. Birinchisi – iqlim bilan bog‘liq boshqaruv doiralarini kuchaytirish orqali iqlimni hisobga olishni milliy qaror qabul qilish jarayonlariga integratsiya qilish, shu orqali institutsional salohiyat va boshqaruvni yaxshilash. Ikkinchisi – suv va yer resurslarini boshqarishni takomillashtirish, iqlim xavflarini kamaytirish bilan birgalikda iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash va muhim resurslarni muhofaza qilish. Uchinchisi – energiya, transport va elektron mobilitet kabi asosiy sohalarda past uglerodli yechimlarga o‘tishni rag‘batlantirish, energiya samaradorligini oshirish va barqaror amaliyotlarni joriy etish.
Bundan tashqari, dastur davlat korxonalari uchun barqarorlik va iqlim xavflari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni oshkor qilish amaliyotini targ‘ib qiladi, shuningdek, ayollar va zaif qatlamlar uchun maxsus foyda olib keluvchi qayta tiklanuvchi energiya tashabbuslarini kengaytirishni maqsad qiladi.
«OIIB, OTB va O‘zbekiston o‘rtasidagi bu hamkorlik Markaziy Osiyoda barqaror rivojlanishga bo‘lgan umumiy sadoqatimizni ko‘rsatadi. Iqlim ustuvorliklarini iqtisodiy rejalashtirishga integratsiya qilish, moslashish choralarini kuchaytirish va energiya va transport kabi muhim sohalarda dekarbonizatsiyani rag‘batlantirish orqali bu dastur O‘zbekistonning 2030 yil milliy strategiyasini amalga oshirish va Parij kelishuvi doirasidagi NDC majburiyatlarini bajarish yo‘lida muhim o‘rin tutadi,» – dedi OIIBning 2-hudud investitsiya mijozlari bo‘yicha vitse-prezidenti va korporativ moliya boshqaruvchisi Konstantin Limitovskiy.
OTBning O‘zbekiston bo‘yicha mamlakat direktori Kanokpan Lao-Araya iqlim o‘zgarishi O‘zbekistonning iqtisodiy barqarorligiga uzoq muddatli va ko‘p qirrali chaqiriqlarni olib kelayotganini ta’kidladi. Uning aytishicha, OTB OIIB bilan yaqindan hamkorlik qilgan holda O‘zbekistonda barqaror, inklyuziv va past uglerodli iqtisodiy o‘sishga ko‘maklashuvchi integratsiyalashgan yondashuvni qo‘llab-quvvatlaydi. Dastur shuningdek iqlim tadbirlarini amalga oshirish uchun zarur institutsional doirani yaratish, moslashish ustuvorliklarini kuchaytirish va kamayish choralarini tezlashtirishga hissa qo‘shadi.
Dastur O‘zbekistonning Iqtisodiyot va moliya vazirligi rahbarligida, asosiy davlat organlari ko‘magida amalga oshiriladi. OIIB va OTB dasturni samarali bajarilishini va umumiy rivojlanish maqsadlariga mos kelishini nazorat qiladi.