O‘zbekiston Respublikasida 2025 yil aprel oyidagi iste’mol narxlari indeksi (INI) oziq-ovqat, xizmatlar va mintaqaviy farqlar tufayli o‘rtacha inflyatsiyani ko‘rsatadi, deb xabar beradi Milliy statistika qo‘mitasi.
Analitik maqola
O‘zbekiston Respublikasi Milliy statistika qo‘mitasi 2025 yil aprel oyidagi iste’mol narxlari indeksi (INI) bo‘yicha hisobotni e’lon qildi, unda tovarlar, xizmatlar va mintaqalar bo‘yicha narxlar dinamikasi to‘liq tahlil qilindi. 2025 yil aprel oyida konsolidatsiyalangan INI o‘tgan oyga nisbatan 100,7%, 2024 yil dekabriga nisbatan 102,9% va yillik hisobda 110,1% ni tashkil etdi. Ushbu ko‘rsatkichlar narxlar muhitining barqaror, ammo asta-sekin o‘sib borayotganligini ko‘rsatadi, 2025 yil yanvar-aprel oylari uchun o‘rtacha oylik INI o‘sishi 0,7% ni tashkil etdi, bu 2023 yildagi 0,8% dan past, lekin 2024 yildagi 0,6% dan yuqori. Bu tendensiya O‘zbekistonning global va mintaqaviy ta’sirlar sharoitida iqtisodiy sozlashlarni davom ettirayotganligini ta’kidlaydi.
INI bo‘yicha mintaqaviy farqlar
INI ma’lumotlari mintaqaviy farqlarni aniq ko‘rsatadi: Buxoro, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida oylik o‘sish milliy o‘rtacha ko‘rsatkichdan (100,7%) yuqori bo‘ldi. Masalan, Namangan va Farg‘onada INI 100,9%, Buxoroda esa 100,8% ni tashkil etdi. Yillik hisobda Qashqadaryo, Namangan, Farg‘ona viloyatlari va Toshkent shahri milliy o‘rtacha ko‘rsatkichdan (110,1%) oshib ketdi, Toshkent shahrida eng yuqori yillik INI 111,0% qayd etildi. Ushbu farqlar mahalliy iqtisodiy faollik, infratuzilma rivojlanishi va iste’mol odatlarini aks ettiradi. Masalan, iqtisodiy markaz sifatida Toshkent shahri talab tufayli narxlar bosimini ko‘proq his qiladi, Farg‘ona kabi qishloq xo‘jaligi mintaqalari esa mahalliy ishlab chiqarishning kuchliligiga qaramay, mavsumiy narx o‘zgarishlariga duch keladi.
Sektorlar bo‘yicha narxlar dinamikasi
Hisobot narx o‘zgarishlarini tovarlar va xizmatlar sifatida tasniflaydi, bunda 2025 yil aprel oyida xizmatlar tovarlarga nisbatan yuqori o‘sish ko‘rsatdi. Xizmatlar uchun INI oy davomida 101,0% ni, tovarlar uchun esa 100,6% ni tashkil etdi, bu sog‘liqni saqlash (101,3%), transport (101,0%) va axborot va aloqa (101,4%) kabi sohalarga bog‘liq. Tovarlar orasida oziq-ovqat mahsulotlari oy davomida 0,8% ga oshdi, yog‘-moy mahsulotlari (2,5% o‘sish) va go‘sht mahsulotlari (1,5% o‘sish) yetakchilik qildi. Mavsumiy omillar meva va sabzavot narxlariga ta’sir ko‘rsatdi: meva va yong‘oqlar o‘rtacha 1,7% ga qimmatlashdi, sabzavotlar esa o‘rtacha 0,5% ga arzonlashdi. Nooziq-ovqat tovarlari esa 100,4% INI bilan nisbatan barqaror bo‘lib qoldi, bu ushbu segmentning keskin narx o‘zgarishlariga chidamliligini ko‘rsatadi.
2025 yil yanvar-aprel oylari ma’lumotlari oziq-ovqat mahsulotlari narxlarining 2024 yil dekabriga nisbatan 103,6% ga oshganini ko‘rsatadi, bu nooziq-ovqat tovarlari (101,2%) va xizmatlardan (103,6%) yuqori. Oziq-ovqat mahsulotlari uchun yillik INI 2024 yil aprelidagi 107,0% dan 2025 yil aprelida 104,0% ga tushdi, bu oziq-ovqat inflyatsiyasining sekinlashganini ko‘rsatadi. Shu bilan birga, xizmatlar 126,1% yillik INI ko‘rsatdi, bu asosan 2024 yil may oyidan boshlab kommunal xizmatlar tariflarining liberallashuvi bilan bog‘liq. Ushbu liberallashuv, ayniqsa uy-joy xizmatlari, suv, elektr va gaz sohasida yillik INI 133,1% ga yetdi, bu umumiy inflyatsiyaga sezilarli ta’sir ko‘rsatdi.
Inflyatsiyaning asosiy omillari
2025 yil aprel oyidagi INI asosan oziq-ovqat va alkogolsiz ichimliklar narxlarining o‘sishi bilan belgilandi, bu oylik INI o‘sishining 45% dan ortig‘ini tashkil etdi. Yog‘-moy mahsulotlari, masalan, o‘simlik yog‘lari (3,2% o‘sish), va go‘sht mahsulotlari, shu jumladan mol va qo‘y go‘shti (1,5–1,8% o‘sish) muhim omillar bo‘ldi. Hisobot, shuningdek, uy-joy va kommunal xizmatlarning rolini ta’kidlaydi, bu yerda suv ta’minoti va tegishli xizmatlar uchun oylik INI 102,2% ni tashkil etdi, bu Samarqand, Farg‘ona va Navoi kabi mintaqalarda tariflarning sozlanishi bilan bog‘liq. Transport xizmatlari, ayniqsa havo transporti (105,1%), va mobil aloqa tariflarining oshishi (2,5%) ham INI o‘sishiga hissa qo‘shdi, ular birgalikda oylik ta’sirning 40% ini tashkil etdi.
Metodologik mustahkamlik
INI ning ishonchliligi Milliy statistika qo‘mitasining qat’iy metodologiyasi bilan ta’minlanadi, u shahar va qishloq bozorlarida 510 ta pozitsiyani (170 ta oziq-ovqat, 250 ta nooziq-ovqat tovarlari va 90 ta xizmat) kuzatadi. Har oyda 10 dan 20 gacha narxlar to‘plami 170 000 dan ortiq narx kotirovkasini qamrab oladi, bu esa ma’lumotlarning vakillik xususiyatini ta’minlaydi. COICOP RU 2018 klassifikatsiyasiga muvofiq iste’mol savatini vaznlashtirish uchun uy xo‘jaliklari so‘rovlaridan olingan ma’lumotlardan foydalanish INI ning dolzarbligini oshiradi. Ushbu metodologiya INI faqat narx o‘zgarishlarining ko‘rsatkichi ekanligini, hayot xarajatlari o‘lchovidan farq qilishini ta’kidlaydi va uni siyosatchilar va tahlilchilar uchun foydali vosita sifatida qo‘llab-quvvatlaydi.
Ta’sir va istiqbollar
2025 yil aprel oyidagi INI ma’lumotlari O‘zbekistonda oziq-ovqat va xizmatlar asosiy omillar sifatida qatnashadigan muvozanatli inflyatsiya muhitini ko‘rsatadi. 2024 yilga nisbatan oziq-ovqat inflyatsiyasining sekinlashishi va nooziq-ovqat tovarlari narxlarining barqarorligi ta’minot zanjirlari va bozor raqobatini samarali boshqarishni ko‘rsatadi. Biroq, xizmatlar, ayniqsa kommunal xizmatlar narxlarining keskin o‘sishi, ayniqsa INI o‘sishi o‘rtacha darajadan yuqori bo‘lgan mintaqalarda, uy xo‘jaliklariga ta’sirni yumshatish uchun maqsadli choralar zarurligini ko‘rsatadi. Mintaqaviy farqlar, shuningdek, maxsus narx bosimlarini bartaraf etish uchun mahalliy iqtisodiy siyosat uchun imkoniyatlarni ta’kidlaydi.
Kelajakda O‘zbekiston iqtisodiy siyosatchilari kommunal tariflarni barqarorlashtirish va qishloq xo‘jaligi mahsuldorligini oshirishga e’tibor qaratishi mumkin, bu mavsumiy oziq-ovqat narxlari o‘zgaruvchanligini kamaytiradi. INI ning mustahkam metodologiyasi va Milliy statistika qo‘mitasining shaffof hisobotlari dinamik global sharoitda iqtisodiy chidamlilikni mustahkamlovchi asosli qarorlar qabul qilish uchun mustahkam poydevor yaratadi.