Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) birinchi vitse-prezidenti Yurgen Rigterink boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi va uning doirasida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) tomonidan “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyatiga yangi elektr uzatish liniyasini qurish loyihasini moliyalashtirish uchun 47,1 million AQSh dollari miqdorida kredit va loyihaviy kelishuvi imzolandi.
Tadbirda so‘nggi yillarda O‘zbekiston qator xalqaro moliya institutlari bilan sarmoyaviy hamkorlikni sezilarli darajada kengaytirgani, ular orasida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) yetakchi o‘rinlardan birini egallab turgani ta’kidlandi. Bugungi kunga qadar YeTTB O‘zbekistonda 113 ta loyihaga 3,6 milliard yevrodan ortiq sarmoya kiritdi.
Bank tomonidan “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyatiga Xorazm va Buxoro viloyatlarining Sarimay va Jankeldi qishloqlari o‘rtasida yangi elektr uzatish liniyasini qurish loyihasini moliyalashtirish uchun 47,1 million AQSh dollari miqdoridagi ushbu moliyaviy yordam ko‘zda tutilgan. mamlakat milliy elektr tarmoqlarining o‘tkazuvchanligini oshirish va ishonchliligini oshirish. Yangi liniya ishlab chiqilayotgan umumiy oʻrnatilgan quvvati 1 GVtgacha boʻlgan ikkita shamol elektr stansiyasini milliy tarmoqqa bogʻlaydi. Loyiha erta o‘tish davridagi mamlakatlar jamg‘armasi va aksiyadorlarning maxsus jamg‘armasi tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi.
Tarmoqning ushbu kengayishi qayta tiklanadigan energiya manbalarini O‘zbekiston elektr tarmog‘iga yanada integratsiyalash imkonini beradi, bu esa mavjud elektr uzatish liniyalaridagi yukni muvozanatlash va mamlakat shimoli va janubi-g‘arbidagi elektr ta’minotidagi uzilishlarni bartaraf etishga yordam beradi. Loyiha elektr ta’minoti tizimining quvvatini yaxshilaydi va tarmoqdagi yo‘qotishlarni kamaytiradi. Bu, ayniqsa, O‘zbekistonning rivojlanayotgan sanoati va aholining tobora ortib borayotgan barqaror energiya ta’minotini talab qilayotgan ehtiyojlari uchun muhim ahamiyatga ega.