O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2022-yilning 9 oyida O‘zbekistonda 190,0 trln. so’mlik asosiy kapitalga yo‘naltirilgan investitsiyalar asosan jalb qilingan mablag‘lar hisobidan o’zlashtirilgan bo’lib, bu 2021 yilning mos davriga nisbatan 105,0 foizni tashkil etdi.
Shundan 57,0% yoki 108,3 trln. so’m asosiy kapitalga investitsiyalar jalb qilingan mablag‘lar hisobidan va 43,0 foizi yoki 81,7 trln. so’mi – korxonalar, tashkilotlar va aholining o’z mablag’lari hisobidan amalga oshirilgan.
2022- yil yanvar-sentabr oylarida jami asosiy kapitalga investitsiyalar hajmida, markazlashgan moliyalashtirish manbalari hisobidan moliyalashtirilgan asosiy kapitalga investitsiyalarning ulushi, 2021- yilning mos davridagi ulushiga nibatan 6,3 % punktga kamayib, 13,7 % ni yoki 26,1 trln. so‘mni tashkil etdi.
Mos ravishda, markazlashmagan moliyalashtirish manbalari hisobidan 163,9 trln. so‘m yoki jami investitsiyalarning 86,3 % investitsiyalari o‘zlashtirilib, 2021- yilning mos davridagi ko‘rsatkichga nisbatan 6,3 % punktga ko‘paydi.
2022- yilning yanvar-sentabr oylarida markazlashgan moliyalashtirish manbalari hisobidan o‘zlashtirilgan asosiy kapitalga investitsiyalar tarkibida O‘zbekiston Respublikasi kafolati ostidagi xorijiy kreditlar hisobidan investitsiyalarning hajmi 8,3 trln. so‘mni tashkil etdi.