Moody’s O’zbekistonning reytingini «barqaror»darajaga ko’tardi
Reytingning ko’tarilishi O’zbekistonning so’nggi ikki muhim ketma-ket yillarda keng qamrovli islohotlar dasturiga sodiqligini aks ettiradi va Moody’s davom etishini kutadi.  Koronavirus pandemiyasi va Rossiya va Ukraina o’rtasidagi harbiy mojaroga qaramay, yalpi ichki mahsulotning real o’sishi, fiskal va tashqi ko’rsatkichlar kuchliligicha qolmoqda, bu esa soʻnggi yillarda iqtisodiyotning barqarorligi va siyosat samaradorligining yaxshilanganini aks ettiradi. Fiskal va monetar vositalari rivojlanishda davom etar ekan, Moody’s institutlar va boshqaruvni yanada takomillashtirilishini kutmoqda.
Barqaror prognoz Moody’s joriy kutganidan yuqori bo’lgan qarz darajasining o’sish xavfini va iqtisodiy o’sish uchun geosiyosiy xavflarni aks ettiradi. Shu bilan birga, fiskal xatarlar hukumatning qarz yukining nisbatan past va maqbul darajasi, shuningdek, O’zbekiston tiklanish va taraqqiyot jamg’armasida (O’zTTJ) muhim aktivlarning mavjudligi bilan yumshatiladi.
Shu bilan birga, Moody’s O’zbekistonning mahalliy va xorijiy valyutadagi mamlakat chegaralarini mos ravishda Ba2 va B1 dan Ba1 va Ba3 ga o’zgartirdi. Mahalliy valyutaning yuqori chegarasi va suveren reyting o’rtasidagi ikki pog’onali tafovut hukumatning iqtisodga kuchli ta’sirini va siyosatning zaif prognozlanishini aks ettiradi, qisman tashqi zaifliklarning o’rtacha xavfi bilan qoplanadi, bu esa pasayayotgan bo’lsa-da, barqaror va o’rtacha hisobdagi taqchillikni aks ettiradi. Chet el valyutasi va milliy valyuta chegarasi o‘rtasidagi ikki punktlik tafovut O‘zbekistonning nisbatan yumshoq pul-kredit va soliq-byudjet siyosati, shuningdek, stressli davrlarda pul o‘tkazmalari va konvertatsiya qilish bo‘yicha keyingi cheklovlarga duchor bo‘lishi mumkin bo‘lgan cheklangan kapital hisobi bilan bog‘liq. ”, – deyiladi Moody’s hisobotida.