OPEK Xalqaro taraqqiyot Jamg‘armasi (OPEK Jamg‘armasi) va O‘zbekiston 2024-2029 yillarga mo‘ljallangan strategik sheriklik to‘g‘risidagi bitim tuzib, mamlakatning barqaror rivojlanishi bo‘yicha ulkan dasturini qo‘llab-quvvatlash uchun 500 million AQSh dollari miqdorida yangi mablag‘ ajratdi.
Oʻzaro munosabatlarni chuqurlashtirgan holda, OPEK Jamgʻarmasi hukumatning maktabgacha taʼlim boʻyicha asosiy loyihasini qoʻllab-quvvatlash uchun Markaziy Osiyo boʻylab qariyb 30 ming bola uchun 200 ta bogʻcha ochishni maqsad qilgan yangi 20 million AQSh dollari miqdorida kredit ajratmoqda. Loyiha Islom taraqqiyot banki va xususiy donorlar tomonidan birgalikda moliyalashtiriladi. Hukumatning maqsadi 2030 yilga borib maktabgacha taʼlim muassasalarini umumiy qamrab olish.
OPEK Jamg’armasi Prezidenti Abdulhamid Al-Xalifa shunday dedi: «Zamonaviy maktabgacha ta’lim tizimini rivojlantirish kelajakdagi iqtisodiy o’sish va inson kapitalini yaratishning kalitidir. Biz hukumatning sa’y-harakatlariga qo’shilib, 2030 yilgacha uning yuqori daromadli mamlakatga aylanish borasidagi ulkan intilishlarini qo’llab-quvvatlayotganimizdan faxrlanamiz.»
OPEK Jamg‘armasi Prezidenti Al-Xalifa boshchiligidagi OPEK Jamg‘armasi delegatsiyasi 1-5 may kunlari O‘zbekistonda bo‘ldi. Ular O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Bosh vazir o‘rinbosari – Iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov, Bosh vazirning savdo va investitsiyalar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev, Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov bilan uchrashishdi.
Toshkent xalqaro investitsiya forumida so’zga chiqqan OPEK Jamg’armasi Prezident Al-Xalifa shunday dedi: «Bu yil O’zbekiston va OPEK Jamg’armasi o’rtasidagi hamkorlikning 25 yilligi nishonlanadi. Biz hamkorligimizni keyingi bosqichga ko’tarishdan juda xursandmiz va biz taklif qila oladigan vositalar yordamida iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini qo’llab-quvvatlashga tayyormiz.»
Rasmiy tashrifning so‘nggi kunida OPEK Jamg‘armasi delegatsiyasining Samarqand viloyati Qo‘shrobod tumanidagi suv ta’minoti va kanalizatsiya loyihasi ob’ektiga tashrif buyurishi kutilmoqda. 37 million dollarlik loyiha mahalliy suv infratuzilmasini qurish va yangilash orqali taxminan 70000 kishining salomatligi va turmush sharoitini yaxshilashga xizmat qiladi. Bugungi kunga qadar OPEK Jamg‘armasi O‘zbekistondagi 30 ga yaqin davlat va xususiy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun qariyb 760 million dollar kredit ajratdi.
Suveren mablagʻlarning qariyb 30 foizi suv taʼminoti va kanalizatsiya tizimini yaxshilashga yoʻnaltirilgan boʻlsa, xususiy sektor ishtirokida Oʻzbekiston energetika sektorini oʻzgartirish va qayta tiklanadigan energiyadan foydalanishni ragʻbatlantirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
OPEK Jamg’armasi haqida
OPEK Xalqaro Taraqqiyot Jamg’armasi (OPEK Jamg’armasi) a’zo mamlakatlardan faqat a’zo bo’lmagan mamlakatlarga moliyalashtirish vakolatiga ega bo’lgan dunyodagi yagona rivojlanish institutidir. Tashkilot rivojlanayotgan mamlakatlardagi hamkorlar va xalqaro rivojlanish hamjamiyati bilan hamkorlikda butun dunyo bo‘ylab past va o‘rta daromadli mamlakatlarda iqtisodiy o‘sishni va ijtimoiy taraqqiyotni rag‘batlantirish uchun ishlaydi.
OPEK Jamg’armasi 1976 yilda rivojlanishga ko’maklashish, jamiyatlar va odamlar ishonchini mustahkamlash maqsadida tashkil etilgan. Bizning ishimiz odamlarga yo’naltirilgan bo’lib, oziq-ovqat, energiya, infratuzilma, bandlik (ayniqsa, kichik va o’rta korxonalarga nisbatan), toza suv va sanitariya, sog’liqni saqlash va ta’lim kabi asosiy ehtiyojlarni qondiradigan loyihalarni moliyalashtirishga qaratilgan.
Bugungi kunga qadar OPEK Jamg’armasi 125 dan ortiq mamlakatlardagi rivojlanish loyihalariga qariyb 27 milliard AQSH dollari miqdorida mablag’ ajratdi, ularning umumiy loyiha xarajatlari 200 milliard AQSh dollaridan ortiq. OPEK Jamg’armasi Fitch tomonidan AA+ va S&P tomonidan AA+/Barqaror prognoz bilan baholangan. Bizning maqsadimiz – barqaror rivojlanish hamma uchun haqiqatga aylangan dunyo.