Poytaxtimizdagi “Hilton” mehmonxonasida e-auksion.uz platformasida savdolar orqali sotib olish mumkin bo‘lgan lotlar ko‘rsatilgan “Yangihayot” sanoat texnoparki loyihasi taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Taqdimot davomida sotuvga qo‘yilgan yer maydonlari va kim oshdi savdosida ishtirok etish shartlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Tadbirni Toshkent shahar hokimi J.A.Ortiqxo‘jaev kirish so‘zi bilan ochib, taqdimot ishtirokchilarini tabrikladi.
Shundan so‘ng “Yangihayot” sanoat parki loyihasi taqdimoti bo‘lib, auksionga qo‘yilgan yer va uchastkalar, auksionda ro‘yxatdan o‘tish va unda ishtirok etish tartibi, kim oshdi savdosining shaffofligi hamda yaratilgan qo‘shimcha qulayliklar to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
Taqdimot ishtirokchilarini qiziqtirgan savollarga loyiha ishlab chiquvchilari, hokimlik va boshqa davlat tashkilotlarining vakolatli vakillari tomonidan atroflicha javob qaytarildi.
Malumot uchun:
“Yangihayot” sanoat parki loyihasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 4-fevraldagi PQ-4979-son qaroriga asosan Toshkent shahrining sanoat va eksport salohiyatini oshirish, yangi ishlab chiqarish korxonalarini ishlab chiqarishni kengaytirish maqsadida boshlangan. raqobatbardosh sanoat mahsulotlari turlarini ishlab chiqarish, iqtisodiyotga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, shu asosda aholini yuqori haq to‘lanadigan ish bilan ta’minlash.
Loyiha ikki bosqichdan iborat bo‘lib, birinchisi 110 gektar, 25 gektardan 5 gektargacha bo‘lgan uchastkalardan iborat bo‘lib, og‘ir va yengil sanoat, investorlar tomonidan qurilish materiallari ishlab chiqarish, oziq-ovqat mahsulotlari va boshqa sanoat yo‘nalishlari uchun mo‘ljallangan. Ikkinchi bosqich 100 gektarni o’z ichiga oladi, ular 1 gektardan 10 gektargacha bo’lgan uchastkalardan iborat bo’lib, boshqa hududlarda logistika va tarqatish markazlari, ishlab chiqarish korxonalarini tashkil etishni nazarda tutadi.
Sanoat parki 210 gektar maydonni egallaydi. U investorlarga u yerda yangi ishlab chiqarish, logistika va tarqatish markazlarini ishga tushirishga imkon berish uchun moʻljallangan. Parkdan temir yo’l liniyasiga chiqish imkoniyati mavjud. Loyiha foydalanishga topshirilgunga qadar rahbariyat investorni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi. Sanoat parki faoliyati hisobidan 20 mingga yaqin ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan. Ishlab chiqarish uchun bu joylashuv nuqtai nazaridan yaxshi tanlovdir. Bundan tashqari, tadbirkorlar iltimosiga ko‘ra kommunikatsiyalar olib kelish, shuningdek, umumiy foydalanishdagi yo‘llarni qilish rejalashtirilmoqda. Ijara 10 yil yoki undan ko’proq muddatga tuzilgan shartnoma bo’yicha bo’ladi.