2022-yilda keskin o’sishdan so’ng pul o’tkazmalari oqimi normallashgani bois, 2023-yilda O’zbekistonda joriy hisob taqchilligi kengayib, 5-yilgacha YaIMning o’rtacha 2026 foizidan oshishini kutmoqdamiz.
Shuningdek, biz ijtimoiy xarajatlarning o’sishi 2023-2026 yillar davomida avvalgi hisob-kitoblarimizga nisbatan yuqori moliyaviy tanqislikni keltirib chiqarishini kutmoqdamiz, shu bilan birga hukumat bilan bog’liq qarzdorlik va ularni boshqarish bilan bog’liq xavotirlar saqlanib qolmoqda.
Biroq, O’zbekistonning sof umumiy davlat qarzi mo’tadilligicha qolmoqda va hukumatga ijtimoiy xarajatlarni ko’paytirish uchun vaqtinchalik bo’sh joy ajratmoqda, davom etayotgan iqtisodiy va energiya narxlari islohotlari o’rta muddatli istiqbolda iqtisodiy o’sish istiqbollarini qo’llab-quvvatlashi kerak.
Shu bois O’zbekiston bo’yicha ‘BB-/B’ xorijiy va mahalliy valyutadagi suveren kredit reytinglarini tasdiqladik. Istiqbol barqaror.
Reyting Harakati
Dekabr 1, 2023, «S&P Global Ratings» O’zbekiston bo’yicha ‘BB-/B’ uzoq va qisqa muddatli xorijiy va mahalliy valyutadagi suveren kredit reytinglarini tasdiqladi.Istiqbol barqaror.