Osiyo taraqqiyot banki O‘zbekistonda iqtisodiy boshqaruvni yaxshilash uchun 150 million dollarlik kredit ajratishni ma’qulladi
Osiyo taraqqiyot banki (OTB) O‘zbekistonda iqtisodiy boshqaruvni yaxshilash uchun 150 million dollarlik kredit va 400 ming dollarlik grant ajratishni ma’qulladi.
OTBning Iqtisodiy boshqaruvni takomillashtirish dasturining 2-bosqichining birinchi kichik dasturi OTBning davlat sektori boshqaruvi islohotlarini ilgari qo‘llab-quvvatlashini davom ettiradi va chuqurlashtiradi. Dastur Hukumatni moliyaviy boshqaruvning samaradorligi va shaffofligini oshirish, davlat korxonalari (DK) boshqaruvi va faoliyatini takomillashtirish, shu jumladan raqobatni rag‘batlantirish va jamiyatning faolligini oshirish maqsadida monopoliyaga qarshi tizimlarni takomillashtirish bo‘yicha huquqiy, me’yoriy va institutsional bazani isloh qilish borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaydi. korruptsiyaga qarshi kurash va audit tizimlari orqali sektorning javobgarligi.
“O‘zbekiston uni yanada ochiq va raqobatbardosh bozor iqtisodiyotiga aylantirishga yordam beradigan islohotlarga qat’iy sodiqligini namoyish etdi, – dedi OTBning Markaziy va G‘arbiy Osiyo bo‘yicha bosh direktori Evgeniy Jukov. “OTB makroiqtisodiy barqarorlikni, inklyuziv va barqaror oʻsishni taʼminlashda mamlakatga ushbu maqsadga erishishda yordam berishda davom etadi”.
Birinchi kichik dastur doirasidagi islohotlar fiskal xavf va davlat qarzini boshqarishni kuchaytirish, genderga mos byudjetlashtirish va yashil byudjetlashtirish orqali davlat resurslarini taqsimlashni yaxshilash hamda axborot texnologiyalariga asoslangan soliq boshqaruvi orqali ichki resurslarni safarbar qilishni yaxshilashga qaratilgan. Shuningdek, ular ijtimoiy himoya qamrovini kengaytiradi, korrupsiyaga qarshi kurashish va audit tizimlari samaradorligini oshiradi.
Dastur O‘zbekistonning yashil iqtisodiyotga o‘tish strategiyasini ishlab chiqish va amalga oshirishni ham qo‘llab-quvvatlaydi. Aniq milliy reja Hukumatga Parij kelishuvi bo‘yicha o‘z majburiyatlarini bajarishga, infratuzilmani modernizatsiya qilishga va ishchi kuchini yashil ish o‘rinlari uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarga o‘qitishga yordam beradi.
“Davlat sektori investitsiyalari uchun fiskal maydonni yaratish, davlat xizmatlarini ko‘rsatish sifatini oshirish va O‘zbekistonda xususiy sektorni rivojlantirish uchun qulay muhit yaratish uchun monopoliyaga qarshi tizimlarni mustahkamlash bilan bir qatorda davlat korxonalarining moliyaviy shaffofligini, korporativ boshqaruvini va professional boshqaruvini takomillashtirish muhim ahamiyatga ega. ”, dedi OTBning davlat boshqaruvi bo‘yicha bosh iqtisodchisi Chidem Akin.
400 ming dollarlik texnik yordam granti islohotlarni amalga oshirishga yordam beradi.
O‘zbekiston OTBga 1995 yilda a’zo bo‘lgan. O‘shandan beri OTB mamlakatga 10,8 milliard dollar kredit, grant va texnik yordam ajratdi.
OTB oʻta qashshoqlikka barham berish boʻyicha saʼy-harakatlarini davom ettirar ekan, gullab-yashnagan, qamrab oluvchi, barqaror Osiyo va Tinch okeaniga erishish tarafdori. 1966 yilda tashkil etilgan bo’lib, u 49 viloyatdan chiqib kelgan 68 a’zoga tegishli.