Oʼzbekiston Respublikasi Markaziy banki Markaziy banklar va nazorat organlarining moliyaviy tizimining ekologik tozaligini oshirish hamjamiyatiga aʼzo boʼldi
Markaziy bankning hamjamiyatga aʼzo boʼlishi Oʼzbekiston moliya tizimidagi atrof-muhit va iqlim risklarini boshqarishni rivojlantirishda tajriba almashish va ilgʼor amaliyotlarni oʼrganish orqali salohiyatini oshirish imkonini beradi.
Maʼlumot uchun: Markaziy banklar va nazorat organlarining moliyaviy tizimining ekologik tozaligini oshirish hamjamiyati (NGFS) markaziy banklar va nazorat organlarining ixtiyoriy birlashmasidir. Hamjamiyat Frantsiya bankining tashabbusi bilan 2017 yil dekabrь oyida Parij iqlim sammiti doirasida tashkil etilgan. Bugungi kunda mazkur hamjamiyatga 114 ta regulyator va 18 ta tashkilot kuzatuvchi aʼzo boʼlib kirgan.