- 200 million evro miqdoridagi moliyalashtirish 20 ta bankni jalb qiladi va mintaqadagi kichik va o’rta biznesni (mikro, kichik va o’rta korxonalar) qo’llab-quvvatlaydi.
- Imtiyozlarga iqtisodiy integratsiya, kasbiy ta’lim va maslahat xizmatlari kiradi.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) 7 yillik 200 million yevrolik (218 million AQSh dollari) “Biznesda yoshlar” dasturini ishga tushirish orqali Markaziy Osiyoda yoshlar tadbirkorligi va bandligini taʼminlamoqda. Dastur 18 yoshdan 34 yoshgacha bo’lgan aholining uchdan bir qismigacha bo’lgan mintaqadagi yosh tadbirkorlarni moliyalashtirish va tegishli treninglardan yaxshiroq foydalanishni ta’minlashga qaratilgan.
Markaziy Osiyoda biznesda yoshlar dasturi (YiB CA) 35 yoshgacha bo’lgan yoshlar rahbarlik qiladigan yoki egalik qiladigan mikro, kichik va o’rta korxonalarga (MKO’K) qaratilgan. Dastur keyingi kreditlash uchun 200 million evrogacha mablag’ni o’z ichiga oladi. Markaziy Osiyo va Mongoliyadagi 20 tagacha hamkor moliya institutlari; Mavjud kichik biznes sub’ektlari uchun mo’ljallangan maqsadli nomoliyaviy xizmatlar Bankning Kichik biznes bo’yicha maslahat dasturi orqali ta’lim, maslahat xizmatlari va tarmoq imkoniyatlari orqali tadbirkorlik ko’nikmalarini rivojlantirishga yordam beradi.
YeTTB sarmoyasi inklyuziv kreditlash va yoshlar tadbirkorligini rag‘batlantirish uchun 30 million yevrogacha bo‘lgan grantlar va imtiyozli qo‘shma moliyalashtirish bilan to‘ldiriladi.
YiB CA doirasidagi birinchi kredit shartnomalari quyidagilardan iborat bo‘lishi kutilmoqda: O‘zbekistonning eng yirik xususiy banki Hamkorbankga 10 million AQSh dollarigacha kredit, Qozog‘istondagi Shinhan Bank 8 million AQSh dollarigacha kredit, 4 million AQSh dollari Mongoliyaning yetakchi mikrokredit beruvchisi “Transcapital”ga va Qozog‘istonning “Arnur Credit” mikromoliya tashkilotiga 2 million AQSh dollarigacha kredit.
YeTTBning mintaqadagi bozorlarni o’rganish bahosi shuni ko‘rsatadiki, Markaziy Osiyodagi ko‘plab yoshlar tadbirkorlik tafakkuriga ega bo‘lsa-da, teng iqtisodiy imkoniyatlarga ega bo‘lganlar juda kam. Ularning atigi 10 foizga yaqini zarur tayyorgarlik va kasbiy bilimlarga ega.
Bu Markaziy Osiyo uchun juda muhim, bu yerda kichik va oʻrta korxonalar umumiy bandlikning deyarli yarmi va mintaqaviy YaIMning deyarli 40 foizini tashkil qiladi.
Dastur uchun grant yordami va imtiyozli moliyalashtirish Qozog‘iston hukumati, Kichik biznes jamg‘armasi va Yevropa Ittifoqi tomonidan taqdim etiladi.