Yevropa Ittifoqi Transkaspiy transport yo’lagiga 10 milliard yevro sarmoya kiritadi
29 yanvar kuni Bryusselda Yevropa, Markaziy Osiyo va undan tashqaridagi hukumatlar, moliya institutlari, biznes va fuqarolik jamiyatini birlashtirgan Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo transport aloqalari bo‘yicha Global Gateway Investorlar Forumi ochildi. Yevrokomissiya ijrochi vitse-prezidenti Valdis Dombrovskis forumda ishtirok etayotgan Yevropa va xalqaro moliya institutlari Markaziy Osiyoda barqaror transport aloqasini qo‘llab-quvvatlash va investitsiya qilish uchun 10 milliard yevro ajratilishini ma’lum qildi.
Keyingi ikki kun davomida ishtirokchilar 15 kun ichida Transkaspiy transport yo‘lagi orqali Yevropa va Markaziy Osiyoni bog‘laydigan zamonaviy, multimodal va samarali yo‘nalishga aylantirish uchun zarur sarmoyalarni muhokama qiladilar.
10 milliard yevrolik majburiyat davom etayotgan va rejalashtirilgan investitsiyalar majmuasini ifodalaydi, ular Forumda ishtirok etayotgan xalqaro hamkorlar bilan keng ko‘lamli maslahatlashuvlardan so‘ng Yevropa Komissiyasi qisqa muddatda Markaziy Osiyoda transportni barqaror rivojlantirish uchun safarbar etilishini kutmoqda.
Xususan, Forumning birinchi kunida umumiy qiymati 10 milliard yevro bo‘lgan bir qancha muhim majburiyatlar qabul qilindi. Bularga quyidagilar kiradi:
Yevropa investitsiya banki (EIB) oʻzining vitse-prezidenti Tereza Chervinska orqali Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Oʻzbekiston hukumatlari hamda Qozogʻiston Taraqqiyot banki bilan umumiy qiymati 1,47 milliard yevrolik oʻzaro anglashuv memorandumlarini imzoladi. Ushbu kreditlar Yevropa Komissiyasi tomonidan taqdim etilgan kafolatlar tufayli amalga oshiriladi.