O‘zbekiston va IHTT: Global integratsiya va barqaror o‘sish yo‘lidagi strategik sheriklik
Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti – IHTT (OECD) bilan Anglashuv memorandumining imzolanishi O‘zbekiston iqtisodiyotida chuqur tarkibiy islohotlar va ilg‘or jahon standartlarini joriy etishning yangi bosqichini boshlab beradi.
OECDning Yevrosiyo haftaligi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Hukumati hamda OECD o‘rtasida Anglashuv memorandumi imzolandi. Ushbu hujjat mamlakatning jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashuvining yangi bosqichini boshlab beradi.
Memorandum 19 ta ustuvor yo‘nalishni qamrab oladi — investitsiya muhitini yaxshilash, raqamli transformatsiya, korrupsiyaga qarshi kurash hamda “yashil” energetikani rivojlantirish. Natijada o‘zbek biznesi OECD tahlillari va ilg‘or xalqaro tajribalaridan foydalanish imkoniga ega bo‘lib, bu raqobatbardoshlikni oshiradi va investorlar ishonchini mustahkamlaydi.
O‘zbekiston, shuningdek, 50 dan ortiq davlat tomonidan e’tirof etilgan OECDning Xalqaro investitsiyalar va ko‘pmillatli korxonalar to‘g‘risidagi Deklaratsiyasiga qo‘shilish uchun ariza topshirdi. Bu mamlakatning global reytinglardagi o‘rnini mustahkamlab, investorlar uchun qo‘shimcha kafolatlar yaratadi.
Hamkorlik doirasida ta’lim va sog‘liqni saqlash tizimlarini modernizatsiya qilish, yangi ish o‘rinlari yaratish, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish hamda ijtimoiy himoyani kuchaytirish ko‘zda tutilgan.
Forum doirasida ishtirokchi davlatlar vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. Ular O‘zbekistonga biznes-missiyalar tashkil etish va 2026-yil 16–19-iyun kunlari bo‘lib o‘tadigan Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etishga qiziqish bildirdi.
Tashkilot haqida ma’lumot
Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (OECD) — bu hukumatlarga iqtisodiy siyosatni muvofiqlashtirish va jahonning eng ilg‘or tajribalarini joriy etishda yordam beruvchi global tahliliy markaz sifatida faoliyat yurituvchi xalqaro hukumatlararo tashkilotdir.
• A’zolik: Demokratiya va bozor iqtisodiyoti tamoyillariga sodiq bo‘lgan 38 ta davlatni, jumladan, AQSh, YeI mamlakatlari, Yaponiya, Kanada va Avstraliyani o‘z ichiga oladi. OECD ko‘pincha «rivojlangan davlatlar klubi» deb ataladi, chunki uning ishtirokchilari jahon YaIMning salmoqli qismini ishlab chiqaradi.
• Faoliyat: Soliq siyosati va korrupsiyaga qarshi kurashdan tortib, ta’lim, sog‘liqni saqlash va ekologiyagacha bo‘lgan keng ko‘lamli masalalar bo‘yicha tavsiyalar va standartlar ishlab chiqadi.
• Tamoyillar: Ish bozor iqtisodiyoti, ijtimoiy farovonlik va barqaror rivojlanish tamoyillariga asoslanadi.
• Shtab-kvartirasi: Parij, Fransiya.
OECD bilan hamkorlik qilish davlatning shaffoflik, qonun ustuvorligi tamoyillariga sodiqligini va aholi turmush darajasini oshirishga intilishini tasdiqlaydi.