Uzbekistan GTL zavodi O‘zbekiston neft-kimyo sanoati tarixidagi birinchi sintetik moy partiyasini rasman chiqardi. Bu haqda O‘zbekiston Energetika vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Hosil boʻlgan sintetik neft GTL zavodida sintetik dizel yoqilgʻisi, samolyot yoqilgʻisi, nafta va suyultirilgan gaz ishlab chiqarish uchun asosiy xom ashyo hisoblanadi.
Hozirda ishlab chiqarilayotgan sintetik neft neftni qayta ishlash zavodining oraliq saqlash rezervuarlarida saqlanadi va tez orada qayta ishlash yo‘li bilan yuqori sifatli, ekologik toza sintetik suyuq yoqilg‘i, jumladan, GTL dizel, kerosin, nafta va LPG ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
Ushbu voqea Respublikamizning zamonaviy neft-kimyo va neft va gazni qayta ishlash sanoatini rivojlantirishning yangi texnologik bosqichi bo‘lib, bu kun ramziy ma’noda tarixiy kun sifatida qabul qilinadi – O‘zbekistonda birinchi marta sintetik suyuq yoqilg‘i ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
2022-yil 14-iyun kuni GTL zavodida singaz ishlab chiqarish to‘liq yo‘lga qo‘yildi. 14 iyundan 15 iyunga o’tar kechasi ishlab chiqarilgan sintez gazi birinchi marta sintetik suyuqlik ishlab chiqaradigan Fisher-Tropsh reaktorlariga yuborildi.
Ularning texnologik jarayondagi fizik-kimyoviy reaksiyalari natijasida reaktorda sintetik moy hosil bo‘lishi qayd etildi va laboratoriya sinovlari bilan tasdiqlandi.
Ayni paytda sintetik moy oraliq saqlash tankiga yuborilmoqda.
Ishga tushirishning butun asosiy jarayoni, 11 mingga yaqin uskuna va butun zavodning asosiy ishlab chiqarish bo‘linmalarining sinxron ishlashini ta’minlash, shuningdek, ularni to‘liq nazorat qilish va boshqarish “O‘zbekiston GTL” zavodining muhandislari va yosh mutaxassislari tomonidan mustaqil ravishda amalga oshiriladi. xorijiy mutaxassislarning bevosita ishtirokisiz.