Jahon oltin kengashi (World Gold Council) ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki oktabr oyida 11 tonna oltin sotgan holda dunyoda eng ko‘p oltin sotuvchiga aylandi.
Oktyabr oyida jahon markaziy banklari jahon rasmiy oltin zaxiralariga 42 tonna qo‘shdi, bu sentabr oyidagi 72 tonnadan 41 foizga kamaydi, ammo yanvar-sentyabr oylaridagi o‘rtacha 34 tonnadan 23 foizga yuqori.
Xitoy Xalq banki yana eng yirik xaridor bo‘ldi, Turkiya Markaziy banki va Polsha Milliy banki keyingi o‘rinlarni egalladi.
Xitoy Xalq banki oltinning eng yirik xaridori bo‘lib qoldi va o‘z zahiralariga 23 tonna oltin qo‘shdi – ketma-ket o‘n ikkinchi oylik qo‘shimcha. Natijada, 2023-yil boshidan buyon Xitoyning sof xaridlari 204 tonnani tashkil etdi, oltin zaxiralari esa 2215 tonnaga oshgan. Muhim o’sishga qaramay, Xitoyning oltin zaxiralari hali ham bankning umumiy xalqaro zahiralarining atigi 4 foizini tashkil qiladi.
Turkiyaning markaziy banki ham oy davomida sezilarli darajada oshdi. Turkiya rasmiy oltin zaxiralarini 498 tonnaga yetkazish uchun 19 tonna oltin sotib oldi. Yillik ma’lumotlarga ko’ra, Turkiya 2023 yil mart va may oylari orasida kuchli sof sotuvlar natijasida sof sotuvchi (44 tonna) bo’lib qolmoqda.
Ushbu ikki bankdan tashqarida xaridlar oddiyroq bo’ldi. Polsha Milliy banki so’nggi paytlarda xaridlarni ko’paytirishni davom ettirdi va oltin zaxiralariga yana 6 tonna qo’shdi. Joriy yilda Polshaning oltin zahiralari 100 tonnadan oshib, 340 tonnaga yetdi. Oktyabr oyida boshqa muhim xaridorlar – Hindiston zaxira banki (3t), Chexiya milliy banki (2t), Qirg’iziston Respublikasi milliy banki (1t) va Qatar Markaziy banki (1t) bo’ldi.
Oktyabr oyida ham avgust va sentyabr oylariga nisbatan yuqori savdo hajmi kuzatildi. Ushbu savdolar O’zbekiston Markaziy banki (11 tonna) va Qozog’iston Milliy banki (2 tonna) tomonidan amalga oshirildi. Ikkala bank ham ko’pincha sof sotib olish va sotish o’rtasida almashadilar, bu ichki manbalardan oltin sotib oladigan banklar uchun odatiy hol.