O‘zbekiston: Iqtisodiy o‘sish va islohotlar fonida S&P-dan ijobiy prognoz
2025 yil 23 mayda S&P Global Ratings O‘zbekiston bo‘yicha prognozni “barqaror”dan “ijobiy”ga o‘zgartirdi, shu bilan birga xorijiy va mahalliy valyutadagi uzoq muddatli va qisqa muddatli suveren kredit reytinglarini ‘BB-/B’ darajasida saqlab qoldi. Transfer va konvertatsiya bahosi ‘BB’ darajasida qoldi. Ushbu o‘zgartirish O‘zbekistonning davom etayotgan iqtisodiy islohotlari, barqaror iqtisodiy o‘sishi va eksport hamda fiskal daromadlarni qo‘llab-quvvatlovchi oltin narxlarining qulayligiga bo‘lgan ishonchni aks ettiradi.
Asosiy xulosalar
1. Oltin narxlarining o‘sishi: Yuqori oltin narxlari O‘zbekistonning eksporti va fiskal daromadlarini mustahkamlaydi, valyuta zaxiralarining yuqori darajasini ta’minlaydi.
2. Iqtisodiy islohotlar va barqaror talab: Davom etayotgan islohotlar va investitsiyalar hamda pul o‘tkazmalari bilan qo‘llab-quvvatlanayotgan ichki talab global savdo keskinliklariga qaramay yalpi ichki mahsulotning (YAIM) barqaror o‘sishiga yordam beradi.
3. Fiskal konsolidatsiya: YAIMning o‘sishi va byudjet taqchilligini kamaytirish choralari davlat qarzining o‘sishini cheklashga yordam beradi.
4. Ijobiy prognoz: Ijobiy prognoz energiya tariflari va davlat korxonalarini boshqarishni yaxshilash bo‘yicha islohotlarning davom etishi, shuningdek, oltin narxlarining barqarorligiga bo‘lgan umidlarni aks ettiradi.
Kredit reytingi va prognoz
Reyting bo‘yicha harakatlar
S&P Global Ratings 2025 yil 23 mayda O‘zbekiston bo‘yicha prognozni “ijobiy”ga o‘zgartirdi, reytinglarni ‘BB-/B’ darajasida saqlab qoldi. Ijobiy prognoz islohotlarning davom etishi, fiskal konsolidatsiya va yuqori oltin narxlari orqali eksportni qo‘llab-quvvatlashga bo‘lgan umidlarni ko‘rsatadi.
Reytingni oshirish ssenariylari
S&P reytingni quyidagi hollarda oshirishi mumkin:
• Energiya sektoridagi islohotlar va davlat korxonaları ustidan nazoratni yaxshilash muvaffaqiyatli amalga oshirilsa.
• Byudjet va joriy hisob taqchilligi iqtisodiy o‘sishga putur yetkazmasdan mo‘tadil darajada saqlansa.
Prognozni pasaytirish ssenariylari
Prognoz “barqaror”ga qayta ko‘rib chiqilishi mumkin, agar:
• Tashqi va fiskal taqchillik savdo shartlarining noqulayligi, yuqori davlat xarajatlari yoki qarz olish xarajatlari o‘sishi tufayli kutilgandan ortiq kuchaysa.
• Iqtisodiy o‘sish, masalan, qarz bilan moliyalashtirilgan investitsiya loyihalaridan kutilgan natijalarning pastligi tufayli sezilarli darajada pasaysa.
Iqtisodiy profil
Iqtisodiy o‘sish
O‘zbekiston iqtisodiyoti 2024 yilda axborot va kommunikatsiyalar, qurilish va savdo sektorlaridagi kuchli ko‘rsatkichlar tufayli 6,5% o‘sishni amalga oshirdi. 2021–2023 yillarda real YAIMning o‘rtacha yillik o‘sishi taxminan 6,8%ni tashkil etdi. S&P 2025–2028 yillarda YAIMning o‘rtacha yillik o‘sishi 5,6% bo‘lishini prognoz qilmoqda. Bu o‘sish quyidagi omillar bilan qo‘llab-quvvatlanmoqda:
• Yuqori darajadagi investitsiyalar: 2024 yilda investitsiyalarning YAIMga nisbati taxminan 33%ni tashkil etdi, bu dunyodagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biridir.
• Davlat investitsiyalari: “O‘zbekiston-2030” strategiyasi energiya, transport, telekommunikatsiya, qishloq xo‘jaligi va turizmni rivojlantirishga qaratilgan.
• Energiya sektoridagi islohotlar: 2023 yil oktyabridan boshlab elektr energiyasi va gaz tariflarini oshirish boshlandi, bu 2027 yilga kelib real xarajatlarni aks ettirishi kerak.
Global savdo keskinliklariga qaramay, O‘zbekiston iqtisodiyoti barqarorligini saqlab qolmoqda, buning asosiy sababi 2024 yilda 30% ga oshgan va 14,8 milliard dollarga (YAIMning 13%) yetgan muhojirlarning pul o‘tkazmalaridir.
Demografik va ijtimoiy jihatlar
• 2025 yilda aholi jon boshiga YAIM 3300 dollar deb baholanmoqda, bu dunyo standartlari bo‘yicha past ko‘rsatkichdir.
• Aholining taxminan 25% qishloq xo‘jaligida band, bu iqtisodiyotning 18% ni tashkil qiladi.
• Demografik profil qulay: aholining taxminan 90% ishchi yoshda yoki undan kichik, bu mehnat kuchlari orqali o‘sish uchun imkoniyat yaratadi. Biroq, ish o‘rinlarining o‘sishi talabga mos kelmasligi mumkin, ayniqsa, o‘zbek muhojirlarining aksariyati ishlovchi Rossiya iqtisodiyotiga bog‘liqlikni hisobga olganda.
Tashqi xavflar
O‘zbekiston Rossiya-Ukraina urushining ta’sirini muvaffaqiyatli yengib o‘tmoqda:
• 2024 yilda Rossiya bilan savdo 15% ga oshib, 11,6 milliard dollarga yetdi.
• 2023 yil oktyabrida “Gazprom” bilan kunlik 9 million kub metr gaz importi bo‘yicha ikki yillik shartnoma imzolandi.
• Biroq, Rossiya bilan hamkorlik qiluvchi o‘zbek kompaniyalariga AQSh va YI tomonidan ikkilamchi sanksiyalar qo‘yilishi xavfi saqlanib qolmoqda. Buning javobi sifatida hukumat kuchli tekshiruv jarayonlarini, avtomatlashtirilgan skrining choralarini va stress-testlashni joriy qilmoqda.
Fiskal va tashqi siyosat
Fiskal konsolidatsiya
• Byudjet taqchilligining kamayishi: 2023 yilda taqchillik YAIMning 4,9% ni, 2024 yilda 3,3% ni tashkil etdi, 2025–2028 yillarda esa o‘rtacha 3,0% bo‘lishi prognoz qilinmoqda. Bu oltin narxlarining o‘sishi, subsidiyalarning kamayishi va yuqori nominal YAIM o‘sishi bilan qo‘llab-quvvatlanadi.
• Davlat qarzining o‘sishi: Hukumatning sof qarzi 2024 yildagi 23% dan 2028 yilga kelib YAIMning 34% ga oshadi. Davlat tomonidan kafolatlangan qarzni hisobga olganda, umumiy qarz 2024 yildagi 33% dan 2028 yilga kelib 40% ga oshadi.
• Davlat qarzi to‘g‘risidagi qonun: 2023 yil aprelida tasdiqlangan bu qonun qarzning YAIMga nisbatan 60% lik chegarasini belgilaydi va 50% dan oshganda tuzatish choralarini talab qiladi.
• GRE xavflari: Davlat korxonalarining kafolatlanmagan qarzi 2024 yilda YAIMning 4,6% ni tashkil etdi, va uning hukumat balansiga o‘tishi xavfi mavjud.
Tashqi pozitsiya
• Joriy hisob taqchilligi: 2024 yilda YAIMning 5,0% ni tashkil etdi, 2025–2028 yillarda esa o‘rtacha 5,7% bo‘lishi prognoz qilinmoqda, bu oltin narxlarining pasayishi va investitsiya loyihalari uchun importning oshishi bilan bog‘liq.
• Valyuta zaxiralari: O‘zbekiston Markaziy bankining foydalaniladigan zaxiralari 2025–2028 yillarda joriy hisob to‘lovlarini taxminan yetti oy davomida qoplaydi. Zaxiralarning 77% oltin zaxiralaridan iborat, bu narxlar pasayganda konsentratsiya xavfini yaratadi.
• Eksport: 2024 yilda tovar eksportining 38% ni oltin tashkil etdi. 2025 yilda yuqori oltin narxlari eksportni qo‘llab-quvvatlaydi, garchi kelajakda narxlar pasayishi prognoz qilinmoqda.
• Tashqi qarz: Infrastruktura va ijtimoiy dasturlarga investitsiyalar tufayli o‘smoqda. Joriy hisob taqchilligini moliyalashtirish asosan imtiyozli qarz va to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar orqali amalga oshiriladi.
Monetar siyosat
Samardorlik va cheklovlar
• Monetar siyosatning samardorligi, xususan, 2017 yilda valyuta kursining liberallashtirilishidan (crawl-like peg rejimi) keyin yaxshilandi.
• Markaziy bank (MB) valyuta bozoridagi o‘zgarishlarni yumshatish va mahalliy oltin xaridlaridan kelib chiqadigan likvidlikni sterilizatsiya qilish uchun vaqti-vaqti bilan aralashadi.
• Cheklovlar quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
• Yuqori dollarizatsiya (2024 yilda kreditlarning 41% va depozitlarning 26% AQSh dollarida).
• Davlat banklarining ustunligi (sektor aktivlarining 65% ni egallaydi).
• MBning mustaqilligi siyosiy aralashuv va imtiyozli kreditlash dasturlari tufayli cheklangan.
Inflyatsiya
• 2025 yilda inflyatsiya 10,1% deb prognoz qilinmoqda (2020–2024 yillardagi o‘rtacha 11,1% dan pasayish), 2028 yilga kelib esa 8,6% ga tushishi kutilmoqda.
• MB energiya tariflarining oshishi tufayli inflyatsiyaga qarshi kurashish maqsadida 2025 yil mart oyida asosiy stavkani 14,0% ga oshirdi.
• Sektor iqtisodiy o‘sish, past moliyaviy inklyuziya (uy xo‘jaliklari qarzi YAIMning 10% dan kam) va kreditlarga bo‘lgan talabning oshishi tufayli barqarorlikni ko‘rsatmoqda.
• Krup davlat banklari (SQB va Asaka)ni xususiy-lashtirish rejalashtirilmoqda, lekin bu ularning foydaliligi va samardorligini oshirish uchun vaqt talab qiladi.
• Tartibga solish reaktiv xususiyatga ega, lekin sekin-astalik bilan yaxshilanmoqda.
Jadval 1: O‘zbekistonning tanlangan ko‘rsatkichlari
Ko‘rsatkich 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Nominal YAIM (mlrd doll. AQSh) 67 66 77 90 103 114
Aholi jon boshiga YAIM (ming doll. AQSh) 2,0 1,9 2,2 2,5 2,8 3,1
Real YAIM o‘sishi (%) 6,8 1,6 8,0 6,0 6,3 6,1
Investitsiyalar/YAIM (%) 34,4 33,2 34,0 32,9 34,3 33,0
Eksport/YAIM (%) 25,4 21,9 21,3 23,3 24,4 22,0
Joriy hisob taqchilligi/YAIM (%) (5,0) (4,6) (6,3) (3,2) (7,6) (5,0)
Hukumatning sof qarzi/YAIM (%) 5,2 10,7 14,9 17,1 20,7 23,0
Hukumatning umumiy qarzi/YAIM (%) 28,5 36,6 34,8 33,0 32,4 33,0
Inflyatsiya (IPC, %) 14,5 13,0 10,8 11,4 10,4 9,7
2025–2028 yillarga ko‘zda tutilgan prognozlar
• O‘rtacha yillik YAIM o‘sishi: 5,6%.
• Joriy hisob taqchilligi: YAIMning 5,7%.
• Hukumatning sof qarzi: 2028 yilga kelib YAIMning 34%.
• Inflyatsiya: 2025 yilda 10,1% dan 2028 yilga kelib 8,6% ga pasayish.
Reyting cheklovlari
O‘zbekistonning reytinglari quyidagi omillar bilan cheklangan:
• Aholi jon boshiga past YAIM.
• Xom ashyo narxlariga, xususan, oltinga yuqori bog‘liqlik.
• Dollarizatsiya va davlatning bank sektoriga ta’siri tufayli monetar siyosatning cheklangan moslashuvchanligi.
Ekologik, ijtimoiy va boshqaruv (ESG) omillari
S&P prognozning o‘zgarishi qisman boshqaruv omillari, jumladan, davom etayotgan islohotlar va shaffoflik hamda boshqaruv samardorligini yaxshilash bo‘yicha sa’y-harakatlar bilan bog‘liq ekanini ta’kidlaydi.
O‘zbekiston bo‘yicha prognozning “ijobiy”ga o‘zgarishi iqtisodiy islohotlardagi muvaffaqiyatlar, barqaror o‘sish va oltin narxlarining qulayligi kabi tashqi shartlarni aks ettiradi. Biroq, mamlakat xom ashyoga bog‘liqlik va yuqori dollarizatsiya kabi muammolarga duch kelmoqda. Energiya sektori va davlat korxonalarini boshqarishdagi islohotlarning davom etishi, shuningdek, qarz yukining mo‘tadil o‘sishi kelajakda reytingni oshirishi mumkin. Yosh aholi va strategik investitsiyalar bilan qo‘llab-quvvatlanangan O‘zbekiston kelajakdagi iqtisodiy rivojlanish uchun muhim imkoniyatlarni namoyish etmoqda.