O‘zbekiston xalqaro zaxiralari tarixiy maksimumni yangilab, 61 milliard dollardan oshdi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2025-yil 1-dekabr holatiga ko‘ra yangilangan ma’lumotlarni e’lon qildi. Yangi statistik ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatning rasmiy zaxira aktivlari hajmi ishonchli o‘sishni davom ettirib, 61,23 milliard AQSh dollari miqdoridagi yangi rekord ko‘rsatkichga yetdi.
Rekord o‘sish va moliyaviy yostiqning mustahkamlanishi
2025-yil 1-dekabr holatiga ko‘ra O‘zbekiston xalqaro zaxiralarining umumiy hajmi 61 232,3 mln dollarni tashkil etdi. Bu mamlakat uchun mutlaq tarixiy rekorddir. Faqatgina o‘tgan oy – 2025-yil 1-noyabrga nisbatan – zaxiralar deyarli 1,9 milliard dollarga (59 332,7 mln dollardan) oshdi, bu esa 3,2 foizlik o‘sishni ko‘rsatadi.
Agar yil boshidan buyon dinamikaga nazar tashlaydigan bo‘lsak, ko‘rsatkichlar yanada hayratlanarli ko‘rinadi. 2025-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra zaxiralar hajmi 41 181,6 mln dollarni tashkil etgan edi. Shunday qilib, 11 oy ichida mamlakatning moliyaviy xavfsizlik yostig‘i 20 milliard dollardan ko‘proqqa yoki nisbiy hisobda 48,7 foizga oshdi. Bu davlat aktivlarini boshqarishning yuqori samaradorligi va qulay makroiqtisodiy kon’yunkturadan dalolat beradi.
Oltin zaxirasi: qiymat va fizik hajmining o‘sishi
Oltin zaxiralar o‘sishining asosiy drayveri bo‘lib qolmoqda. 2025-yil 1-dekabr holatiga ko‘ra, zaxiralardagi oltin aktivlarining qiymati 50 859,1 mln dollarga yetdi, bu ham rekord ko‘rsatkichdir. Taqqoslash uchun, bir oy oldin (1-noyabrda) ushbu ko‘rsatkich 47 848,5 mln dollarni tashkil etgan edi. Oylik o‘sish 3 mlrd dollardan oshdi yoki 6,3 foizni tashkil etdi. Yil boshidan beri oltin zaxirasi qiymati 58,8 foizga oshdi (1-yanvardagi 32 036,7 mln dollardan).
Oltin zaxirasi qiymatining o‘sishi nafaqat jahon bozorlaridagi narx kon’yunkturasi, balki hisobot oyida qimmatbaho metalning fizik hajmi ortishi bilan ham izohlanadi. Regulyator ma’lumotlariga ko‘ra, monetar oltinning fizik hajmi 2025-yil 1-dekabr holatiga 12,2 mln troya unsiyasigacha oshdi (1-noyabr holatiga 11,9 mln troya unsiyasi), bu 2,5 foizlik o‘sishni ko‘rsatadi. Bu Markaziy bankning ishonchli aktivlarni yanada to‘plash strategiyasini tasdiqlaydi.
Valyuta aktivlari
Xorijiy valyutadagi zaxiralar 1-dekabr holatiga 9 815,4 mln dollarni tashkil etdi. O‘tgan oyga nisbatan 10,1 foizga (10 914,1 mln dollardan) kamayganiga qaramay, ushbu ko‘rsatkich yil boshiga nisbatan ishonchli o‘sishni namoyish etmoqda. 2025-yil 1-yanvardan beri valyuta aktivlari hajmi 1,2 mlrd dollarga yoki 14,2 foizga oshdi. Joriy hajm tashqi savdo operatsiyalarini ta’minlash va ichki valyuta bozorida barqarorlikni saqlash uchun yetarli bo‘lib qolmoqda.
Qimmatli qog‘ozlar orqali diversifikatsiya
Zaxiralarni diversifikatsiya qilish strategiyasiga alohida e’tibor qaratish lozim. Markaziy bank qimmatli qog‘ozlarga kiritiladigan investitsiyalarni sezilarli darajada oshirdi. 2025-yil 1-dekabr holatiga ko‘ra ushbu aktivlar hajmi 1 526,5 mln dollarni tashkil etdi.
So‘nggi bir oy ichida bu ko‘rsatkich 49,2 foizga o‘sdi (1-noyabrdagi 1 023,2 mln dollardan). Yil boshidan buyon yanada hayratlanarli dinamika kuzatilmoqda: 2025-yil 1-yanvarga nisbatan (101,7 mln dollar) qimmatli qog‘ozlarga investitsiyalar hajmi 15 barobar oshdi. Bu zaxiralar tarkibining sifat jihatidan yaxshilanishi va yangi daromadli vositalar izlanayotganidan dalolat beradi.
Zaxiralar tarkibi tahlili
Portfel tarkibi tahlili qimmatbaho metalning yetakchi rolidan dalolat beradi. 1-dekabr holatiga ko‘ra, xalqaro zaxiralarning umumiy hajmida oltinning ulushi 83,1 foizga yetdi.
Xorijiy valyutadagi aktivlar ulushi zaxiralarning umumiy hajmidan 16,0 foizni tashkil etdi. Shu bilan birga, valyuta portfeli ichida tarkibiy o‘zgarishlar kuzatilmoqda: naqd valyuta va depozitlar ulushi umumiy zaxiralarning 13,5 foizini tashkil etgan bo‘lsa, qimmatli qog‘ozlar ulushi 2,5 foizgacha o‘sdi. Maxsus qarz olish huquqlari (SDR) dagi aktivlar taxminan 0,9 foizni (557,7 mln dollar) tashkil etdi. Bunday tuzilma oltin aktivlarining yuqori ishonchliligi va valyuta mablag‘larining likvidligini o‘zida mujassam etgan muvozanatli yondashuvni aks ettiradi.
O‘zbekiston xalqaro zaxiralarining joriy holati mamlakatning moliyaviy barqarorligi yuqori darajada ekanligini namoyish etadi. 61 milliard dollarlik marraning zabt etilishi makroiqtisodiy barqarorlik uchun mustahkam poydevor yaratadi, xalqaro investorlar va reyting agentliklarining ishonchini oshiradi, shuningdek, iqtisodiyotni ehtimoliy tashqi zarbalardan ishonchli himoya qilishni ta’minlaydi. Oltin-valyuta zaxiralarini to‘plash va diversifikatsiya qilish strategiyasi o‘z samaradorligini isbotlashda davom etib, milliy iqtisodiyotning ishonchli rivojlanishini ta’minlamoqda.