Milliy statistika qo’mitasi 2025-yil noyabr oyi uchun iste’mol narxlari indeksi bo’yicha ma’lumotlarni taqdim etdi. Respublikada inflyatsion jarayonlar barqaror sekinlashish tendensiyasini namoyish etmoqda: yillik inflyatsiya darajasi bir oy oldingi 8,0 foizdan 7,5 foizgacha pasaydi.
2025-yilning noyabr oyida yig’ma iste’mol narxlari indeksi (INI) bir oy davomida 100,7 foizni tashkil etdi. Yil boshidan beri narxlar 6,4 foizga (2024-yil dekabriga nisbatan) oshdi. Yillik nisbatda (2025-yil noyabr 2024-yil noyabrga nisbatan) inflyatsiya 7,5 foizni tashkil qildi. Taqqoslash uchun: 2024-yilning noyabr oyida oylik o’sish 0,9 foizni, yillik inflyatsiya esa 11,0 foizni tashkil etgan edi. Shu tariqa, narxlar o’sish sur’atlarining sezilarli pasayishi kuzatilmoqda.
2025-yil yanvar-noyabr oylari uchun yig’ma INI o’rtacha oylik o’sishi 0,6 foizni tashkil etdi, bu o’tgan yilning shu davridagi ko’rsatkichdan (0,8%) pastdir. Meva-sabzavot mahsulotlari narxlarining mavsumiy o’zgarishlarini hisobga olmaganda, qisqa muddatli yig’ma INI oy davomida 100,3 foizni tashkil etdi.
Oziq-ovqat inflyatsiyasi: mavsumiy omil
2025-yilning noyabr oyida oziq-ovqat mahsulotlari bir oy davomida o’rtacha 1,0 foizga qimmatlashdi. Yil boshidan ushbu guruhdagi narxlar o’sishi 4,0 foizni, yillik nisbatda esa 5,9 foizni tashkil etdi.
Oylik inflyatsiyaga eng katta ta’sirni mavsumiy omil tufayli meva-sabzavot mahsulotlari narxlarining o’sishi ko’rsatdi. Bodring 96,0 foizga, pomidor 82,2 foizga, bulg’or qalampiri 61,2 foizga, baqlajon 51,7 foizga qimmatlashdi. Shu bilan birga, sabzi (-26,1%), limon (-3,1%), piyoz (-2,5%) va karam (-1,7%) narxlarining pasayishi qayd etildi.
Boshqa oziq-ovqat mahsulotlari orasida tuxum (+2,4%), sut (+0,8%), o’simlik yog’lari (+0,5%), un (+0,5%), qo’y go’shti (+0,8%) va mol go’shti (+0,3–0,5%) narxlarining oshishi kuzatildi. Import qilingan mol go’shti narxlarining barqarorligiga qaramay, ichki bozorda go’shtning o’rtacha narxi bir kilogramm uchun 1000–1500 so’mga oshdi.
Shu bilan birga, guruch (-4,5%), shakar (-2,7%) va parranda go’shti (-1,2%) arzonlashdi.
Nooziq-ovqat mahsulotlari va xizmatlar
Nooziq-ovqat mahsulotlari narxlari indeksi noyabr oyida 100,5 foizni tashkil etdi. Yillik nisbatda ushbu guruhdagi narxlar o’sishi 5,3 foizgacha sekinlashdi (2024-yil noyabrdagi 8,3 foizga nisbatan).
Ushbu tovarlar guruhida mavsumiy kiyim-kechak (palto, kurtkalar) va poyabzallar narxining oshishi kuzatildi. Shuningdek, uyni ta’mirlash uchun materiallar (+0,8%) va dori vositalari (+0,2%) qimmatlashdi.
Benzin narxi bir oyda 1,7 foizga, yil boshidan esa 9,2 foizga oshdi. Propan narxi 7,4 foizga oshib, yuqori chegarasi bir litr uchun 7 600 so’mga yetdi. Metan narxi biroz pasaydi (-0,2%).
Aholiga ko’rsatiladigan xizmatlar tariflari bir oyda 0,3 foizga oshdi. Yillik nisbatda o’sish 13,9 foizni tashkil etdi. Asosiy hissani ayrim hududlarda isitish (+7,3%) va issiq suv ta’minoti (+9,0%) tariflarining oshirilishi qo’shdi.
Transport sohasida aviaqatnovlar (-1,1%) va shaharlararo poyezdlar (-0,2%) narxining pasayishi qayd etildi. Shu bilan birga, kuryerlik xizmatlari (+1,3%) va taom yetkazib berish (+0,5%) qimmatlashdi. Ta’lim sohasida repetitorlik xizmatlari (+0,5%) va til kurslari (+0,6%) narxlari oshdi.
2025-yilning 11 oyi yakunlariga ko’ra, yig’ma narxlar indeksi o’sishiga asosiy hissani (taxminan 84,6%) uy-joy kommunal xizmatlari tariflarining o’zgarishi, oziq-ovqat, transport xizmatlari, uy-ro’zg’or buyumlari va sog’liqni saqlash narxlarining o’sishi qo’shdi.